Numer #00
Wełna
Można rozkoszować się jej dotykiem albo marzyć, by jak najszybciej ją z siebie zdjąć. Można z niej stworzyć niewielkie artystyczne arcydzieło albo trzymetrowe dywanostwory. Poznaj historie stojące za zaskakującym obliczem wełny.
Można rozkoszować się jej dotykiem albo marzyć, by jak najszybciej ją z siebie zdjąć. Można z niej stworzyć niewielkie artystyczne arcydzieło albo trzymetrowe dywanostwory. Poznaj historie stojące za zaskakującym obliczem wełny.
Lato. 2024 rok. Dokładnie pamiętam ten dzień, kiedy nagle w mojej głowie połączyły się wszystkie kropki i pojawiła się wizja żurnalu „MAKI”. Magazynu z prawdziwego zdarzenia. Jakiego jeszcze nie było.
Wanda Rutkiewicz, Simona Kossak, Maria Jarema, Wisława Szymborska, Maria Konopnicka i Jadwiga Grabowska. Które z nich uwielbiały nosić wełniane ubrania i siedzieć pod wełnianym kocem, a dla kogo wydziergany sweterek był koszmarkiem z dzieciństwa?
Jest jedną z najważniejszych polskich artystek tkaniny. Jej prace obecne były na światowych wystawach od Ameryki, po Europę i Afrykę. Dzięki tkaninom jej życie potoczyło się niesamowicie. Dzisiaj ma 99 lat i cały czas tworzy dla przyjemności. Poznaj niesamowitą historię Krystyny Wojtyny-Drouet.
Stroje na górskie wycieczki w Tatry powinny być ciepłe, lekkie, a już na pewno wygodne. Jakieś wełniane swetry i skarpety, kurtki chroniące przed wiatrem, stabilne buty i kijki. Ale nie w XIX wieku.
„Pierwszy nie był sukcesem, drugi wyszedł lepiej. Trzeci uważałam za rewelacyjny. Wszystkie kobiety natychmiast chciały go mieć”. Wełniany czarny sweter z białą kokardą. Jak to się stało, że Vogue okrzyknął go artystycznym arcydziełem?
Swetry, berety, szaliki, kapelusze, kapcie, koce, kilimy i dywany. Wszystko wykonane z wełny, z miłością do rzemiosła i z dbałością o każdy detal. Do tego najwyższa jakość, ponadczasowe wzornictwo i zachwycające historie stojące za polskimi markami.
Jedno z najgłośniejszych rozstań w branży mody. Po ponad dekadzie na stanowisku dyrektor kreatywnej Sara Burton opuściła markę Alexandra McQueena. Do stworzenia ostatniej kolekcji zainspirowała ją polska artystka.
Co powiesz na małą wycieczkę? Nie będzie to Nowy Jork ani Londyn, a Wrocław. Gdzie w Pawilonie Czterech Kopuł, jednego z oddziałów Muzeum Narodowego, tuż obok monumentalnej Hali Stulecia i multimedialnej fontanny, możesz podziwiać słynne abakany.
W oczekiwaniu na wiosnę mam dla Ciebie 8 wspaniałych książek. Przeniesiesz się do Zakopanego z XIX wieku, zainspirujesz się historiami niezwykłych kobiet, odkryjesz zapomniane artystki, poznasz biografię Witkiewiczów i zajrzysz do warszawskich mieszkań pełnych niesamowitych opowieści.
Historia PRL-owskiej garderoby Ireny Huml, zachwycające kreacje Gosi Baczyńskiej, Zdzisław Beksiński w roli fotografa oraz Paryż i Zakopane, a w tle wspaniałe artystki dwudziestolecia międzywojennego. 11 wspaniałych wystaw, których nie możesz przegapić.